Embosovaná karta: oceníte ju v najmä zahraničí

V ponuke bánk nájdete embosované a neembosované (takzvané unembossed) platobné karty. Aký je medzi nimi rozdiel? Pri embosovaných kartách sú dôležité údaje (akými je meno majiteľa, čislo karty a dátum platnosti) vyrazené reliéfnym písmom. Rozdiel medzi embosovanou a elektronickou kartou je teda na prvý pohľad viditeľný a hmatateľný. Odlišnosť však nespočíva iba vo vizuálnej stránke, ale najmä v tej praktickej. Embosovanú kartu môžete použiť aj u obchodníkov, ktorí síce platbu kartou akceptujú, alebo svoj obchod nemajú vybavený elektronickým platobným terminálom. Vďaka embosingu (reliéfnemu písmu) je možné embosovanú kartu použiť aj na obchodných miestach, ktoré sú vybavené mechanickou čítačkou kariet - takzvaným imprinterom.
 
Platba prebieha nasledovným spôsobom: obchodník vloží kartu do imprinteru, ktorý okopíruje údaje z karty na účet, ktorý sa vytlačí a zákazník svoj súhlas s uvedenými údajmi potvrdí svojím podpisom. V prípade, že Vás predavač požiada o chvíľu strpenia, nemusíte sa hneď obávať, že na karte nemáte dostatok finančných prostriedkov - každý obchodník má nastavený takzvaný floor limit čo je v podstate maximálny objem transakcie, ktorý môžu jeho klienti uskutočniť bez toho, aby musela byť platba overená telefonicky. Všetky transakcie nad tento limit je povinný obchodník overiť. Výhodou embosovaných kariet je teda skutočnosť, že ich môžete použiť ako v mechanickom prostredí (imprinter) tak aj v elektronickom prostredí (elektronický terminál a bankomat). S emsbosovanou kartou môžete platiť na internete a čo je dôležité, nezaskočí Vás v mnohých krajinách stále rozšírený imprinter (ľudovo povedané „žehlička“).


Väčší komfort, ale aj viac rizík...

S jej používaním sa však spájajú aj isté nevýhody. Hneď prvým mínusom je vyššia cena za vydanie a vedenie takejto platobnej karty. Keďže embosovaná karta má oveľa širšie možnosti použitia, logicky sa to odráža aj na vyššej cene. Ďalšou nevýhodou je problém, na ktorý narazíte pri platbe prostredníctvom imprinteru - a tým problémom je disponibilný zostatok na Vašom účte, ktorý nezohľadňuje zrealizovanú transakciu okamžite, ale trvá to istý čas. Ako dlho? To záleží od toho, ako rýchlo obchodník doručí banke účet o Vami zrealizovanej transakcii. Tento spôsob je už dosť staromódny, ale je to daň za to, že platba neprebieha online. Pri online platbách (cez elektronický terminál) sa transakcia zúčtuje okamžite a vy si môžete hneď overiť stav Vášho účtu. Ďalším nedostatkom embosovaných kariet je vyššie riziko ich zneužitia a vyšší poplatok za stoplistáciu (zablokovanie) karty.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

A aký je Váš názor? Podeľte sa o Vaše skúsenosti v diskusii...

Páčil sa Vám tento článok? Prosím zdieľajte